fbpx Skip to main content

מיינקראפט משרד החינוך

מיינקראפט (Minecraft) הוא יותר מסתם סנסציית גיימינג עולמית; זה כלי חינוכי טרנספורמטיבי. בישראל, זה לא רק דברים לילדים – מחנכים לוקחים את מיינקראפט ברצינות כדרך להעשיר חוויות לימודיות בכיתה. בואו נצלול לאופן שבו מיינקראפט התפתח מבילוי גיימינג לנכס חינוכי בישראל, וכיצד אפילו קהילת המשחקים פרלמנטום משתלבת בתחום.

למה מיינקראפט?
מיינקראפט היא חביבת הקהל בקרב תלמידים ישראלים מסיבות טובות. זה לא רק משחק; זה ארגז חול ליצירתיות ולמידה. הגמישות של המשחק מאפשרת פעילות פרטנית וקבוצתית כאחד, מה שהופך אותו לכלי רב-תכליתי עבור מחנכים. מורים יכולים לשמור על סביבה חינוכית מובנית אך דינמית, להבטיח שמטרות הלמידה יעמדו בזמן שהתלמידים נהנים. בנוסף, המשחק כל כך ידידותי למשתמש שאפילו ילד בן 5 יכול להיכנס אליו. למידה מבוססת משחק שיוצאת מלמידה מבוססת חוויה היא אחת הדרכים של החינוך המודרני לחדש את השיטות הישנות. כבר היום אנחנו אפילו רואים תלמידים מספרים כי הם לומדים אפילו יותר במשחק מאשר בכיתות בית הספר.

יתרונות בכיתה

  1. למידה תוך כדי משחק: בישראל, מיינקראפט הוא להיט כי הוא הופך את התסריט על למידה מסורתית. תלמידים כל כך שקועים בבנייה ובחקירה שהם אפילו לא מבינים שהם סופגים מיומנויות וידע חדשים.
  2. למידה מותאמת אישית: למורים יש את החופש להתאים את המשחק כך שיתאים לנושאים שונים. בין אם זה היסטוריה, מדע או שפה, Minecraft יכולה להפוך כל נושא למרתק ואינטראקטיבי יותר.
  3. עבודת צוות וקהילה: המשחק הוא לא רק מאמץ סולו. במקומות כמו פתח תקווה, הכיתות הפכו את מיינקראפט לפרויקט קהילתי, המלמד ילדים את הערך של שיתוף פעולה.
  4. חזותית ואינטראקטיבית: סביבת התלת-ממד של Minecraft עוזרת לתלמידים לדמיין נושאים מורכבים. זה כמו מעבדה וירטואלית שבה מושגים מופשטים מתעוררים לחיים.
  5. בקרת מורים: מחנכים יכולים להגדיר יעדים ספציפיים, להנחות משחק ולפקח על התקדמות התלמידים. זה מבטיח שהמשחק יתיישר עם המטרות החינוכיות ועדיין נותן לתלמידים מקום לחקור.

מה מיינקראפט מלמד אותנו על חינוך

נגישות היא עניין גדול במיינקראפט. הפשטות וקלות השימוש של המשחק הופכים אותו לנגיש לכולם, ומחזקים את הרעיון שחינוך צריך להיות פשוט ומכיל באותה מידה עבור כולם. המשחק מתפתח יחד עם השחקן, ומציע אתגרים נוספים ככל שהם משתפרים ומתקדמים. יכולת הסתגלות זו היא משהו שמערכות החינוך שלנו יכולות ללמוד ממנו, ולוודא שהלמידה מותאמת לצרכיו של כל תלמיד. מיינקראפט גם דורשת הסתמכות עצמית. שחקנים צריכים לקבל את ההחלטות שלהם ולפתור בעיות באופן עצמאי. רמה זו של אוטונומיה היא שיעור בפני עצמו, המלמד את התלמידים לקחת אחריות על מסע הלמידה שלהם. במשחק קיימים מחוונים של התקדמות שמוצגים באופן חזותי והם עוזרים למימוש המטרות הלימודיות. לכל פעולה במיינקראפט יש תוצאה ויזואלית, המאפשרת לשחקנים לראות ולהעריך את ההתקדמות שלהם. זהו שיעור מכריע לחינוך, שבו הצגת התקדמותם לתלמידים יכולה להגביר את המוטיבציה ואת ההערכה העצמית. לבסוף, חשוב לזכור שבמיינקראפט אין "דרך נכונה" אחת לבנות או לחקור, מה שמעודד חשיבה יצירתית ופתרון בעיות. גישה פתוחה זו יכולה להפוך את הלמידה למרתקת יותר ופחות מרשימה, ולאפשר לתלמידים לחקור נושאים בדרכם שלהם ולמצוא פתרונות יצירתים בכדי להגיע לנקודות הסיום.

מיינקראפט בחינוך ישראלי 

ישראל ראתה במהירות שמיינקראפט הוא יותר מסתם משחק – הוא יכול לעזור גם לילדים ללמוד. ב2018 היה פיילוט ראשון שכלל 300 תלמידים בפתח תקווה. מורים מצאו שזו דרך מגניבה להפוך נושאים כמו היסטוריה ומדעים למהנים יותר. בנוסף, ילדים בישראל כבר אהבו את המשחק, אז זה היה win-win. פרויקטים כמו זה בפתח תקווה הראו כיצד מיינקראפט יכול לעזור לילדים לעבוד יחד ולחשוב בצורה יצירתית. כעת, תמצאו את מיינקראפט בהמון בתי ספר ברחבי ישראל, ועוזר להפוך את הלמידה למושכת יותר עבור תלמידים צעירים שמסרבים ללמוד בשיטות הישנות.

אנחנו בפרלמנטום מכירים גם היא בפוטנציאל החינוכי של מיינקראפט ואף מעודדים אותו בכל דרך אפשרית. אנחנו בימים אלה בוחנים פרויקטים שיכולים לשלב עוד יותר את המשחק במסגרות חינוכיות. משמעות הדבר עשויה להיות יותר משאבים, יותר פרויקטים מותאמים לתוכניות לימודים, וקבלה רחבה יותר של למידה מבוססת משחק בבתי ספר בישראל. אנו קוראים פה לכל גורמי החינוך שמעוניינים לשתף פעולה יחד איתנו במטרה להעשיר את האופן שבו תלמידים לומדים ליצור איתנו קשר. לסיכום, בישראל, מיינקראפט שוברת את התבנית של החינוך המסורתי. השילוב של כיף, גמישות וערך חינוכי מציבה סטנדרטים חדשים לכלי למידה. עם תוספת העניין של קהילת המשחקים פרלמנטום, ההשפעה החינוכית של המשחק צפויה לגדול עוד יותר.

מה דעתך על זה?